Skradziony samochód – co zrobić? | Blog Carly.pl

Skradziony samochód – co zrobić?

Kradzieże samochodów, mimo iż nie są tak częste jak jeszcze 20 lat temu nadal się zdarzają. Zarówno policja jak i producenci starają się utrudnić zadanie złodziejowi, ale ryzyko wciąż istnieje. Z tego powodu dobrze jest wiedzieć co zrobić w takiej sytuacji szczególnie jeśli posiadana marka samochodu jest popularną na liście kradzionych samochodów. Według policyjnych statystyk przykładowo w Warszawie najczęściej kradzione są samochody japońskiej marki Toyota. Oczywiście różni się to w zależności od rejonu – w Wielkopolsce złodzieje upodobali sobie kradzież auta marki Renault, a w województwie dolnośląskim model Fiat Tipo.

Jak postępować w przypadku kradzieży auta?

Jeśli stwierdzimy, że auta nie ma tam, gdzie powinien stać lub tam, gdzie go zostawiliśmy i upewnimy się, że inna osoba, która miała dostęp do drugiego kompletu kluczyków do samochodu nie zabrała lub nie przestawiła samochodu w inne miejsce, należy natychmiast zadzwonić na policję i poinformować o kradzieży. Należy w rzeczowy sposób podać markę, kolor pojazdu, znaki szczególne, jeśli takie istnieją oraz miejsce i czas, w którym widzieliśmy ostatni raz samochód i czas, w którym stwierdziliśmy jego kradzież. Czas, jeśli chodzi o skradziony samochód jest bardzo istotna. Jeśli zrobimy to jak najszybciej zostaną poinformowane patrole policyjne, które w czasie rzeczywistym będą mogły sprawdzić tę informację w terminalach drogówki. Wtedy istnieje większe prawdopodobieństwo, że skradzione auto uda się odzyskać przed rozebraniem go na części zamienne. Po wykonaniu telefonu i poinformowaniu o kradzieży, należy udać się osobiście na komisariat policji w celu złożenia zawiadomienia. Należy zabrać ze sobą komplet dokumentów samochodu jak dowód rejestracyjny, umowa wynajmu, karta pojazdu, jeśli była wydana. Po spisaniu zeznań policja wyda poświadczenie o zgłoszeniu kradzieży. Jest ono niezbędne do wyrejestrowania samochodu i zgłoszenia kradzieży w ubezpieczalni. Nie można zapomnieć również o powiadomieniu firmy ubezpieczeniowej o kradzieży auta oraz firmy, z której wynajmujemy samochód. W przypadku posiadania AC należy zrobić to niezwłocznie. W tym przypadku należy sprawdzić jaki jest czas na zgłoszenie skradzionego samochodu, ponieważ każdy ubezpieczyciel może zastrzec sobie w warunkach ubezpieczenia inny czas na zgłoszenie tego faktu. Na pewno w tym przypadku niezbędne będzie zaświadczenie z policji o zgłoszeniu kradzieży oraz komplet oryginalnych kluczyków. Tutaj warto zaznaczyć, że o takiej sytuacji należy pomyśleć przy ubezpieczaniu samochodu, ponieważ tylko wtedy uda nam się odzyskać środki za skradziony samochód. Jedynym skutecznym sposobem na gwarancję rekompensaty jest ubezpieczenie AC.

Czy odzyskanie skradzionego auta jest w ogóle możliwe?

Wykrywalność kradzieży samochodów w Polsce nie jest duża – średnio udaje się znaleźć tylko około 20% sprawców kradzieży samochodów. Z tego względu należy jak najlepiej zabezpieczyć się przed samą kradzieżą auta. Poza tym są różne okoliczności i przypadki, które warunkują nawet późniejsze staranie się o odszkodowanie. Jedną z takich sytuacji jest kradzież samochodu podczas nieobecności właściciela np. podczas urlopu. Jest to przypadek, w którym szanse na znalezienie samochodu drastycznie maleją, ponieważ nie znamy nawet szacunkowego czasu kradzieży zazwyczaj po powrocie do domu, a przez ten czas samochód mógł dawno zostać rozebrany na części. Na szczęście, jeśli chodzi o zgłoszenia kradzieży do firmy ubezpieczeniowej zazwyczaj liczy się on od momentu zauważenia kradzieży. Jednak szczegółowe warunki najlepiej sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Czy można zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

Producenci prześcigają się w tworzeniu zabezpieczeń samochodu przed kradzieżą, ale jak wiadomo tyle ile jest nowych metod zabezpieczających samochód przed kradzieżą, tyle samo złodzieje wymyślą kreatywnych sposobów na ich złamanie. Nie należy jednak się poddawać, w końcu odpowiednie zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą jest jednym z podstawowych warunków otrzymania pieniędzy z ubezpieczenia. Jest to rozumiane jako zabezpieczenie go zgodnie z konstrukcją, czyli użycie centralnego zamka lub kluczyka w celu zamknięcia samochodu oraz zabezpieczenie kluczyków czy dokumentów pojazdu przed osobami nieupoważnionymi do ich używania. Fabrycznym zabezpieczeniem, jakie posiadają nasze samochody jest GPS – który w ramach potrzeby, ułatwi nam odczytanie aktualnej lokalizacji pojazdu.

W przypadku kradzieży samochodu, który jest wynajmowany w naszej firmie – otrzymują Państwo od Nas pełne wsparcie związane z formalnościami. Wszystkie samochody, które wynajmujemy posiadają liczne ubezpieczenia, które chronią Nas przed kosztami w takich sytuacjach. Odpowiedzialność finansowa za zdarzenie będzie uzależnione od warunków podpisanego ubezpieczenia i jego wariantu. Ważne są okoliczności kradzieży, jeśli był to wynik naszego niedbalstwa, ubezpieczyciel może nie widzieć podstaw do wypłaty należytego odszkodowania. Odpowiedzialność finansowa zawsze jest ograniczona do kwoty określonej w warunkach umowy.