Pierwszy samochód- jakie auta dla początkujących kierowców? | Blog Carly.pl

Pierwszy samochód- jakie auta dla początkujących kierowców?

Dopiero co zrobiłeś/aś prawo jazdy i jeszcze nie czujesz się zbyt pewnie za kółkiem? To na pewno nie czas na zakup luksusowego auta, a raczej dobry moment na szkolenie się w roli kierowcy, już jako kierowca pełnoprawny. Czy istnieje w ogóle coś takiego jak idealny samochód dla początkujących mistrzów kierownicy? Na pewno powinno to być auto, które da się poczuć bezpiecznie na drodze i szlifować dopiero co nabyte umiejętności jazdy. Poniżej więc mały przegląd z propozycjami.

Pierwszy samochód- jakie cechy są w nim niezbędne?

Każdy kto świeżo zrobił prawo jazdy lub jeździ dość sporadycznie wie co to stres, a chęć jeżdżenia jak najlepiej miesza się w nim z obawami, czy sobie poradzę. Dlatego też tak ważny jest dobry wybór tego pierwszego auta, którym będziemy jeździć. Takie pierwsze auto powinno być przede wszystkim niezbyt duże- jako początkujący kierowcy wciąż uczymy się wszelkich manewrów, które łatwiej będzie wykonać niedużą osobówką, niż autem kombi lub SUVem. Warto to także uzależnić od tego, gdzie się poruszamy- niewielkie auto sprawdzi się zwłaszcza w mieście, gdzie występują ciasne parkingi, a czasem trzeba się naprawdę na manewrować, by wcisnąć się w jakąś uliczkę czy miejsce postojowe. Ponadto pierwsze auto powinno być autem bezpiecznym. Zwłaszcza jeśli kupujemy samochód używany, musimy zawsze sprawdzić, czy ma on sprawne poduszki powietrzne oraz cały system ABS. Auto powinno posiadać wszelkie aktualne przeglądy, a także być wyposażone w funkcje usprawniające nowemu kierowcy jazdę- np. w czujniki parkowania. 

By nie zrazić się kosztowną eksploatacją auta, warto na pierwsze auto wybrać samochód jak najbardziej ekonomiczny. Warto wiedzieć, ile dane auto spala, co najczęściej jest w nim awaryjnego i ile kosztować mogą nowe części lub naprawy tychże awarii. Poleca się, by nowo upieczeni kierowcy nie wsiadali od razu do aut wyposażonych od a do z w automatykę. Jako świeżak skup się raczej na doskonaleniu swoich umiejętności- manualna skrzynia biegów nie jest niczym strasznym, a pozwoli Ci nauczyć się jeździć lepiej niż ta automatyczna i czuć się na drodze bezpiecznej jako kierowca, który radzi sobie z wyzwaniami oraz z trudniejszymi rozwiązaniami. A przecież na drodze bywa różnie, początkujący kierowca powinien umieć odnaleźć się w różnych sytuacjach. 

Pierwszy samochód- nasze typy

Biorąc pod uwagę to, iż pierwsze auto ma być bezpieczne, ekonomiczne i nie powinno być nafaszerowane bajerami, które to dla początkującego kierowcy są zbędne, a mogą rozpraszać, wybraliśmy kilka aut, które sprawdzą się w takiej sytuacji najlepiej.

Pierwsza nasza propozycja to Seat Leon  Full LED 1.5, auto zgrabne, z manualną skrzynią biegów, a przy tym eleganckie. To auto dla każdego początkującego kierowcy, ponieważ jest nieduże i takie typowo miejskie. To, co pomoże odważniej poruszać się początkującemu kierowcy w terenie, to chociażby czujniki parkowania czy czujnik zmierzchu z automatycznymi światłami. Ciekawym rozwiązaniem w nowszych wersjach tego auta są system rozpoznawania zmęczenia czy elektrycznie regulowane i podgrzewane lusterka boczne- bo przecież bezpieczeństwo to priorytet.

Kolejny nasz typ to Hyundai Tucson 48V - propozycja dla tych, którzy potrzebują większego auta i za kierownicą czują się już dość dobrze. Ten samochód także posiada cały szereg udogodnień, które będą bardzo pomocne dla świeżo upieczonego kierowcy. Do takich udogodnień zaliczymy np. kamerę cofania z dynamicznymi liniami pomocniczymi, asystent utrzymywania pasa ruchu, tylne czujniki parkowania, etc. Będzie to już dość spore auto, a więc jeśli mamy problemy z manewrem parkowania czy podobnymi manewrami, na początek lepiej jest wybrać zdecydowanie bardziej kompaktowy samochód. 

Jeśli lubimy nieduże, miejsce samochody, to idealnym pierwszym samochodem będzie na pewno Ford Puma- jest to wygodne i przestronne auto, z zachowaniem niedużych rozmiarów. Zapewnia duży komfort i bezpieczeństwo. Jako auta dla początkującego kierowcy sprawdzą się także Fiat 500, Toyota Aygo, Opel Adam, Volkswagen Up! oraz Skoda Citigo.