Monitoring GPS – co to jest? Dlaczego warto go mieć? | Blog Carly.pl

Monitoring GPS – co to jest? Dlaczego warto go mieć?

Monitoring GPS ma zastosowanie przede wszystkim w firmach zajmujących się handlem, transportem, dystrybucją czy równego rodzaju usługami. Dzięki niemu można w bardzo szybki i prosty sposób zlokalizować samochody, które włączają się we flotę pojazdów danej firmy. Monitoring GPS może obejmować nie tylko obszar Polski, ale również Europy czy świata w zależności od zakresu działalności danej firmy. Jest to usługa, która w zdecydowany sposób ułatwia zarządzanie firmą i jej wydatkami. Sprawdza się doskonale zarówno w przypadku dużych firm jaki i małych, i średnich. Można bez problemu w niewidoczny sposób zamontować GPS w samochodzie służbowym bez obaw, że wpłynie on na estetykę pojazdu.

Czy monitoring GPS ułatwia zarządzanie firmą?

GPS monitoring zazwyczaj powiązany jest z aplikacją, która pozwala na monitorowanie pojazdów służbowych i tym samym kontrolę pracy pracowników. Najczęściej jest to aplikacja instalowana na służbowym telefonie czy tablecie. Pozawala ona nie tylko na wyświetlenie lokalizacji danego samochodu, ale również dane dotyczące prędkości, czasu postoju i spalanie. Aplikacja ta pozwala również na wprowadzanie podziału na czas służbowy i prywatny, jeśli pracownik ma prawo do użytku prywatnego. Można również pogrupować dane pojazdy w służbowej flocie według określonych kategorii, a także rejestrować faktury paliwowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu można w łatwy sposób rozplanować wydatki tak by ograniczyć te niepotrzebne koszty i zoptymalizować korzystanie z samochodu służbowego. Można również dołączyć tam dane o koniecznych przeglądach i wymianach filtrów czy oleju. Poza tym jest to również bardzo przydatne narzędzie, jeśli chodzi o zwiększenie wydajności zwłaszcza w firmach związanych z transportem. Dzięki bezpośredniemu wglądowi w lokalizację dział logistyczny może przyjąć dodatkowe zlecenie na trasie i zwiększyć zyski firmy. Poza tym GPS do samochodu zwiększa również szansę na jego odzyskanie w przypadku kradzieży. Szczególnie może być to ułatwieniem, gdy samochód wysyłany jest za granicę. Kierowca ma możliwość skontaktowania się z siedzibą firmy i poproszenie o pomoc, jeśli coś nie działa. Dzięki temu łatwiej jest dotrzymać terminu i oszczędzić czas, jeśli samochód z transportem utknąłby w korkach – często związane to jest również z karami za nieterminową dostawę.

Jak działa monitoring GPS?

Dzięki zainstalowanej aplikacji podgląd rzeczywisty wszystkich samochodów podłączonych do niej i tych z firmowej floty jest możliwa w czasie niemal rzeczywistym. Aplikacja ta bardzo ułatwia pracę związaną z obsługą samochodów i pomaga kontrolować czy wszystkie auta we flocie mają ważne terminy przeglądów technicznych, a także dzięki temu, że monitorują codzienną pracę danego pojazdu pomagają skuteczniej zarządzać kwestiami technicznymi i administracyjnymi co w przypadku konieczności zarządzania dużą flotą jest wielkim ułatwieniem. Ułatwia to również skuteczną obsługę klientów w przypadku telefonów z pytaniami o dany transport. Monitoring GPS pozwala na bezpośredni wgląd w pracę kierowcy, w tym jej czas, a tym samym kontrolowanie odpowiedniej ilości przerw czy udzielanie wskazówek w czasie rzeczywistym na przykład w poszukiwaniu odpowiedniej stacji benzynowej na trasie. Niektóre aplikacje posiadają również funkcje monitorowania zużycia paliwa przez co również można zanalizować je i zoptymalizować pracę kierowcy czy też wyeliminować tych, którzy są nieuczciwi wobec firmy. Jest to ważne zwłaszcza przy dużej rotacji pracowników i przy dużej ilości samochodów. Poza tym dostępne są również analizy tras, które również mogą przydać się w późniejszym zoptymalizowaniu pracy czy doskonalenia stylu jazdy. Można również ustawić alerty i powiadomienia w przypadku interesujących współczynników danego samochodu lub grupy pojazdów.

Czy warto korzystać z monitoringu GPS?

Korzyści z posiadania GPS w samochodzie jest dużo. Począwszy od możliwości sprawnego kontrolowania czasu pracy pracowników, ich przerw i efektywne zarządzanie wydajnością tras. Dzięki temu można wygenerować duże oszczędności dla firmy związane ze spadkiem zużycia paliwa czy ograniczenia zbędnych przebiegów. Wszystko to w dużym stopniu przekłada się na rzeczywisty przychód przedsiębiorstwa i redukcję kosztów eksploatacyjnych bez wzrostu nakładów. Analizy i raporty, które otrzymuje firma pomaga ocenić wydajność i efektywność, a dzięki temu wprowadzić zmiany, które pomogą je podnieść. Poza tym należy również wspomnieć, że dzięki lokalizowaniu pojazdu na mapie cyfrowej w czasie rzeczywistym możemy śledzić pojazd w razie kradzieży lub napadu i przez to pomóc również policji w złapaniu złodziei. Pomaga to również w określeniu miejsca pobytu kierowcy i dokładnego określenia jego położenia w razie nagłej awarii i wysłanie pomocy technicznej w konkretne miejsce, w którym zepsuło się auto. W naszej wypożyczalni aut pod wynajem długoterminowy również korzystamy z tego nowoczesnego rozwiązania, dzięki czemu możemy pomóc naszym klientom w szybki i sprawny sposób.

Montaż GPS, w wynajmowanych przez Nas samochodach, klient wykonuje we własnym zakresie. Nie może on zbytnio ingerować w instalacje fabryczną samochodu, czy naruszać jego estetykę.