Karta paliwowa – jakie niesie korzyści? | Blog Carly.pl

Karta paliwowa – jakie niesie korzyści?

Ceny paliw rosną nieustannie. Często jest to spowodowane uwarunkowaniami politycznymi bardziej niż kosztem wydobycia ropy naftowej. Do tego dochodzą jeszcze podatki jak akcyza, które są coraz częściej albo podnoszone, albo dodawane nowe. Tym samym ma to ogromny wpływ na gospodarkę. Od cen paliw nie tylko uzależnione są firmy, które bezpośrednio zajmują się transportem, ale również firmy, które muszą dystrybuować swoje wytwory lub oferują usługi, z którymi muszą dojeżdżać do klientów. Z tego powodu koszt paliwa bezpośrednio wpływają na to jaki zysk wygenerują te firmy. Jest to też jeden z głównych powodów, na których bazują rozwiązania, które właśnie dla przedsiębiorców posiadających samochody firmowe przygotowują producenci paliw i właściciele stacji benzynowych. Bardzo popularnym rozwiązaniem, które są wprowadzane nie tylko do oferty tych wielkich koncernów, ale również mniejszych sieci paliwowych są karty paliwowe. Karty paliwowe na polskim rynku jakie są u Nas dostępne to Orlenie, Routex czy BP.

Czym wyróżnia się karta paliwowa?

Karta paliwowa to idealne rozwiązanie dla właścicieli samochodów firmowych, a także flot transportowych jak i użytkowników aut służbowych. Jej głównym, ale nie jedynym założeniem, jest to, że dzięki niej można znacznie taniej zatankować samochód i bezgotówkowo zapłacić również za inne usługi oferowane na stacji, a także usprawnia i ułatwia proces rozliczania kosztów paliwowych w firmie. Karta paliwowa działa jak karta płatnicza i z wizualnej strony bardzo ją przypomina, ponieważ również kartą paliwową można zapłacić bezgotówkowo nie tylko za tankowanie auta. Jest ona wydawana czy też przypisana do konkretnego pojazdu a nie osoby – oczywiście zależy to od danego koncernu – takie rozwiązanie jest bardzo wygodne dla aut flotowych czy takich samochodów służbowych, z których może korzystać kilka osób. Bez problemu wtedy może zatankować dany użytkownik, nie tylko właściciel pojazdu, ale również pracownik, który z niego korzysta. Podstawową funkcją karty paliwowej jest to, że tankuje się paliwo po niższej cenie niż jest aktualnie oferowana na danej stacji benzynowej. Istnieją również bardziej rozszerzone pakiety ofert kart paliwowych, w których mieści się więcej rabatów. Karta flotowa ma zniżki, które mogą być naliczane od cen hurtowych dzięki czemu zyskuje się jeszcze większą zniżkę – do nawet kilkudziesięciu groszy na litrze. Tymi kartami można czasem płacić również za przejazdy autostradami, tunelami czy mostami, a także za korzystanie z myjni, parkingów strzeżonych czy promów. Najczęściej wszystko to co mieści się w przestrzeni korzystania z dróg i przemieszczania się samochodem.

Czy karta flotowa pomaga zarządzać przedsiębiorstwem?

Karta flotowa jest dużym ułatwieniem, jeśli chodzi o prowadzenie przedsiębiorstwa, w którym jest więcej niż jeden samochód. Pomaga za pomocą systemu elektronicznego monitorować zużycie paliwa na trasie czy kontrolować inne służbowe wydatki, które generują zatrudniani przez firmę pracownicy. Poza tym posiadanie karty paliwowej bardzo ułatwia nie tylko płacenie bezgotówkowo za wiele usług, ale pomaga również we fakturowaniu kosztów kupowanego paliwa i znacznie skraca czas pobytu na stacji, ponieważ kierowcy nie muszą czekać i prosić o wystawienie faktury na stacji benzynowej podczas zakupu.

Na co zwracać uwagę przy wyborze karty paliwowej?

Zwyczajowo karty flotowe wydajemy bezpłatnie na podstawie złożonego przez firmę wniosku. Jeśli są one nie używane, firma nie ponosi żadnych wydatków. W przypadku korzystania z karty paliwowej, koszty wygenerowane, są refakturowane w całości na rzecz firmy wynajmującej samochód.

Jeśli jesteśmy zainteresowani kartą paliwową, przede wszystkim wybór powinien być uzależniony od rodzaju floty danej firmy i jej wielkości. Jeśli jest to mała firma transportowa wystarczy jej posiadanie karty paliwowej tylko jednego koncernu. Zanim podjęta zostanie decyzja, który koncern wybrać warto zwrócić uwagę na limity minimalnych ilości tankowania samochodów, a także zakres terytorialny w przypadku, gdy flota przekracza granicę Polski. Poza tym dobrze jest zapoznać się również z zakresem usług, za które można tą kartą płacić, a także ilość posiadanych stacji i ich rozmieszczenie, aby jak najlepiej dopasować je pod trasy naszej floty, aby kierowcy nie mieli problemów ze znalezieniem odpowiedniej stacji benzynowej. Karta paliwowa generuje duże zyski szczególnie dla firm, które posiadają kilka samochodów i miesięcznie kupują duże ilości paliwa. Pozwala to zoptymalizować koszty osiągnięcia przychodu. Co dla każdej firmy jest niezwykle istotne, gdyż te środki może stopniowo przeznaczać na rozwój firmy i pracowników.