Jak obliczyć spalanie paliwa? | Blog Carly.pl

Jak obliczyć spalanie paliwa?

Stojąc przed wyborem kupna danego modelu samochodu, pierwsze nad czym się zastanawiamy to jego zużycie paliwa. To bardzo ważna kwestia wiedzieć, jak obliczyć spalanie. Pozwala to ocenić, czy dane auto będzie dla nas opłacalne, tj. ekonomiczne. Nie ma co brać czasem danych oficjalnych podawanych przez producentów, ponieważ te rzadko kiedy zgodne są z rzeczywistością. Jak więc samemu obliczyć zużycie paliwa i jeździć bardziej oszczędnie?

Czym jest zużycie paliwa?

Zużycie paliwa to bez wątpienia jeden z najwyższych kosztów użytkowania auta i dobrze o tym wie każdy kierowca. Dlatego też kupując samochód czy każdy inny pojazd, sprawdzamy jako pierwsze jego paliwożerność. Informację o ilości spalania paliwa możemy sprawdzić w oficjalnych danych podawanych przez producentów danych aut, np. Opel, Seat, etc. jednak nie są to dane do końca prawdziwe. Oficjalne informacje na temat spalania paliwa pochodzą ze standaryzowanych testów, którym poddawane są auta trafiające na rynek. Realne zużycie paliwa przez auta czy inne pojazdy jest jednak sporo wyższe niż te wskazywane przez testy. 

Sami jako kierowcy mamy także duży wpływ na spalanie paliwa w naszym aucie. Zużycie paliwa zależy bowiem w dużej mierze od stylu jazdy, prędkości z jaką jeździmy, obciążenia pojazdu, jego ogumienia, a nawet od używania klimatyzacji. Hamowanie, ruszanie z miejsca, redukcja biegów i tym podobne czynności wykonywane podczas jazdy, także mają duży wpływ na ilość spalanego paliwa. Im jazda płynniejsza, tym paliwa spala się mniej. Dlatego więcej spalimy jeżdżąc dzień w dzień do pracy niż jeżdżąc autostradą, na której nie wykonujemy aż tak wielu czynności i manewrów. 

Bardzo łatwo można samemu obliczyć zużycie paliwa w swoim samochodzie. Można to zrobić całkiem samodzielnie wykorzystując znany chyba wszystkim kierowcom wzór, lub też wpisać w wyszukiwarkę hasło "spalanie paliwa kalkulator". By szybko obliczyć sobie samodzielnie to, ile paliwa wymaga nasz samochód do jazdy, wystarczy Po zatankowaniu do pełna należy wyzerować licznik kilometrów do zera, a przy następnym pełnym tankowaniu podzielić ilość zatankowanego paliwa przez ilość przejechanych kilometrów od poprzedniego tankowania i pomnożyć przez 100. Wynik jaki otrzymamy pokaże nam realnie, jakie jest zapotrzebowanie naszego samochodu na przejechanie 100 km w typowych na co dzień warunkach, np. w mieście. 

Jak jeździć ekonomicznie?

Warto wyrobić w sobie nawyki ekonomicznej jazdy, które pozwolą prowadzić auto z mniejszym zużyciem paliwa. Bardzo duże znaczenie dla ekonomicznej jazdy ma przełożenie biegów.  Pierwszy bieg powinien być wrzucany na krótko i służyć tylko do ruszania. Zaraz po rozpoczęciu jazdy należy zmienić bieg na dwójkę. Trójkę wrzucamy przy prędkości 30-50 km/h, a czwórkę nawet przy 40-50 km/h- to także nie będzie błędem. Jeśli będziemy czekać z przełożeniem biegów, aż silnik przekroczy 2500 obrotów/min, spalanie benzyny znacznie wzrośnie. 

Ekonomiczna jazda to także jazda na dobrej jakości paliwie. Warto zainwestować, ale w rezultacie jeżdżąc ekonomicznie spalać mniej. Ekonomiczna jazda nie będzie także możliwa bez dobrego wyważenia kół oraz bez sprawdzenia ciśnienia w oponach. Oleje, filtry i łożyska muszą być regularnie sprawdzane i wymieniane.  Płynny sposób prowadzenia auta pozwala na zmniejszenie spalania paliwa nawet o 10%.