Co to jest aquaplaning i jak sobie z nim poradzić? | Blog Carly.pl

Co to jest aquaplaning i jak sobie z nim poradzić?

Pewnie wielu z Was podczas przejeżdżania przez kałużę z wiekszą prędkością odczuło pogorszenie stabilności pojazdu. Doświadczyliście wówczas aquaplaningu, określanego też akwaplanacją lub hydroplaningiem. Obecna sytuacja za oknem - opady deszczu, śniegu, gwałtowne zmiany pogody - zdecydowanie sprzyja powstawaniu tego zjawiska. Dowiedzcie się, co kryje się pod pojęciem "aquaplaning" i jak się zachować, jeśli nam się przydarzy.

 

Co to jest aquaplaning?

Dochodzi do niego w momencie, gdy pomiędzy oponą pojazdu a nawierzchnią znajdzie się warstwa wody - wówczas bieżnik nie jest w stanie jej odprowadzić, a samochód „płynie” tracąc przyczepność, co powoduje utratę kontroli nad pojazdem i stwarza ogromne zagrożenie.

 

Co zrobić w momencie, gdy dojdzie do aquaplaningu, a my stracimy kontrolę nad autem?

Należy pamiętać, iż w przypadku wystąpienia tego zjawiska, całkowicie tracimy kontrolę nad pojazdem, a wykonywanie gwałtownych odbić kierownicą nie pomoże. Może wręcz pogorszyć sytuację, gdyż w momencie odzyskania przyczepności, nie będziemy mogli zapanować nad samochodem. Błędnym zachowaniem jest także gwałtowne hamowanie - powinniśmy pozwolić, aby samochód  naturalnie wytracił prędkość.

 

Czy da się uchronić przed tym zjawiskiem?

Ryzyko jego wystąpienia wzrasta wraz z prędkością, z jaką porusza się pojazd, wilgotnością oraz stanem nawierzchni.

Należy przede wszystkim  zadbać o stan naszych opon, regularnie sprawdzać ich ciśnienie oraz kontrolować zużycie bieżnika. Pozwoli to zminimalizować zagrożenie  aż o 30%. Ogranicz prędkość w przypadku mokrej nawierzchni, szczególnie na drogach nierównych i zniszczonych. Im wyższa prędkość samochodu, tym większe ciśnienie pod oponą, a co za tym idzie - większa szansa na utratę kontroli nad pojazdem.